“Президент Нійністьо розповів президентові Путіну, наскільки фундаментально змінили ситуацію з безпекою у Фінляндії вимоги Росії наприкінці 2021 року, спрямовані на запобігання вступу країн до НАТО, і масоване вторгнення РФ в Україну у лютому 2022 року. Президент Нійністьо оголосив, що Фінляндія вирішить найближчими днями подати заявку на членство в НАТО”, – ідеться в пресрелізі.
Нійністьо зазначив, що ще під час їхньої першої зустрічі 2012 року він сказав Путіну, що кожна незалежна нація максимально підвищує свою безпеку.
“Це те, що відбувається і зараз. Вступаючи в НАТО, Фінляндія зміцнює власну безпеку і бере на себе відповідальність… Фінляндія хоче і в майбутньому коректно й професійно вирішувати практичні питання, що виникають через те, що вона є сусідом Росії”, – зазначено в повідомленні.
За словами Нійністьо, розмова президентів була “прямолінійною, однозначною”, лідери країн уникали напруженості.
Також президент Фінляндії висловив своє глибоке занепокоєння людськими стражданнями, спричиненими війною, яку Росія веде в Україні, і наголосив на необхідності миру. “Він також передав повідомлення про забезпечення евакуації мирних жителів, які передав президент Володимир Зеленський”, – додали в пресслужбі.
Телефонний дзвінок ініційювала Фінляндія.
I spoke with Putin. The conversation був direct and straight-forward and it був conducted без aggravations. https://t.co/yPDXmqYq9H pic.twitter.com/z8Nmm3VeQ9
– Sauli Niinistö (@niinisto) May 14, 2022
Зі свого боку Путін під час розмови заявив, що відмова Фінляндії від традиційної політики військового нейтралітету “була б помилковою”, оскільки “ніяких загроз її безпеці не існує”, повідомили в МЗС РФ.
Він також попередив, що зміна зовнішньополітичного курсу “може негативно позначитися на російсько-фінських відносинах”.
Коментуючи ситуацію в Україні, Путін звинуватив українську владу в тому, що вона нібито “не виявляє зацікавленості в серйозному й конструктивному діалозі” та “фактично призупинила” переговорний процес”.
Фінляндія та Швеція вирішили переглянути політику позаблоковості після відкритого вторгнення Росії в Україну, яке розпочалося 24 лютого 2022 року.
Прем’єр-міністерка Фінляндії Санна Марін на початку березня заявила, що російська агресія в Україні як ніколи наблизила фінську громадськість до НАТО, кількість його прихильників зросла з 19% до 53%.
У разі вступу Швеції та Фінляндії до НАТО Росія пригрозила розгорнути ядерну зброю біля цих країн.
12 травня Нійністе і Марін оголосили про підтримку вступу Фінляндії до НАТО. За інформацією ЗМІ, Фінляндія разом зі Швецією подадуть заявки на вступ до НАТО одночасно 16 травня.
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг говорив CNN 4 квітня, що, якщо Фінляндія та Швеція подадуть заявки на членство в НАТО, Альянс здатний швидко прийняти їх.
Президент Туреччини Реджеп Ердоган 13 травня заявив, що виступає проти вступу Швеції та Фінляндії до НАТО.